Twoja firma a obsługa prawna - Prawo

Obsługa prawna przedsiębiorstw stanowi dziś nieodzowny element ich funkcjonowania - dowiedz się więcej, odwiedź zakładanie spółek katowice

Podpisywanie umów może być dużo prostsze z prawnikiem

W trakcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej, na pewno spotkałeś się czę

Twoja firma a obsługa prawna - Prawo zakładanie spółek katowice
sto z taką problematyczną sprawą: Wszystko uzgodnione, wszyscy zadowoleni, a teraz musisz złożyć swój podpis na dokumencie na 10 stron, którego w ogóle nie rozumiesz.

Znajoma sytuacja? Prawnik na pewno by się przydał w takiej sytuacji... ale to dodatkowe koszta przecież i nie wiadomo czy i tak mnie nie wykiwa. Jeżeli męczą Cię te kwestie, odpowiedz sobie na to pytanie - "Czy nie chciałbym mieć sojusznika przy następnym podpisywaniu umów który byłby mi w stanie wyjaśnić dokładnie jej znaczenie?". Jestem pewien że odpowiedź jest twierdząca.

Dla uspokojenia warto dodać, że radca prawny ma obowiązek bronić interesu klienta - tak jest zaprzysiężony, inaczej nie zostałby radcą prawny. Mam nadzieje że to trochę uspokoi jeszcze niezdecydowanych.


Kogo zatrudnić do obsługi prawnej firm?

Chcesz zatrudnić prawnika w firmie? Trzeba pamiętać, że prawnik prawnikowi nie jest równy. Nie każdy prawnik ma takie same uprawnienia i kompetencje. Pokażemy Ci różnice, które pozwolą podjąc Ci decyzję, kogo tak naprawdę potrzebujesz.

Kim jest prawnik? To osoba, która ukończyła studia prawnicze. Może mieć jakieś doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych, np. firm, ale nie musi. Może się okazać, że będziesz miał większą wiedzę na temat obowiązujących przepisów niż taki prawnik. Ale możesz się też mile zaskoczyć, bo niektórzy już w trakcie studiów podejmują pracę w spółkach, czy mają praktycę w kancelariach.

Szczebel wyżej są aplikanci ? radcowscy i adwokaccy. To osoby, które zdały egzaminy na aplikację i uczą się, by móc zostać profesjonalnym pełnomocnikiem ? adwokatem lub radcą prawnym. Cały czas się szkolą, co do zasady mają większą wiedzę i dościawdczenie niż prawnik. Bo każdy aplikant jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest aplikantem.

Profesjonalni pełnomocnicy. To adwokaci i radcowie prawni. Są nimi aplikanci po zdaniu egzaminu zawodowego i wpisani na listę radców lub adwokatów. Oferują kompleksową pomoc prawną ? począwszy od pisania i opiniowania umów, regulaminów, a kończąc na reprezentowaniu przed sądem.


Profesjonalista czy prawnik?

Co może dla Ciebie zrobić prawnik w firmie? Może podpowiedzieć, jakie rozwiązanie wybrać, gdy powstał problem prawny i jakie są tego rodzaju konsekwencje. Może napisać pismo, umowę, regulamin i inne, a także zaopiniować te, które dostałeś od kontrahenta. Jeśli jest profesjonalnym pełnomocnikiem, może prowadzić sprawy sądowe i zastępować Cię na rozprawach.

Pracownik, który nie jest profesjonalnym pełnomocnikiem, jeśli należy to do zakresu jego obowiązków, także może Cię zastępować w sądzie, ale należy zwrócić uwagę, że nie jest on profesjonalistą. Rzadko kiedy zna meandry prawa i może sobie nie poradzić sobie z postępowaniem sądowym. Skutki obciążają Ciebie.

Profesjonalny pełnomocnik to radca prawny i adwokat. Z reguły są to osoby po aplikacji ? specjalnym około trzyletnim szkoleniu, podczas którego uczą się zarówno teorii, jak i praktyki. Następnie zdają egzamin zawodowy oraz po wpisaniu na specjalne listy, mogą wykonywać zawód radcy prawnego lub adwokata. Warto pamiętać, że obowiązuje ich tajemnica zawodowa oraz zasady etyki zawodowej, co nie zawsze ma zastosowanie w przypadku prawników, tj. osób, które ukończyły prawo.

Kogo wybrać? Wybór należy do Ciebie. Z reguły profesjonalny pełnomocnik będzie droższy od prawnika, ale też są to osoby po egzaminie państwowym, z doświadczeniem i wiedzą. Poza tym mają praktykę w występowaniu przed sądami. Możesz zatem oczekiwać wyższej jakości obsługi szerszego jej zakresu.