a.org/wiki/Prawo_konstytucyjne">Podstawowym aktem prawnym określającym ustrój państwa jest konstytucja; jej postanowienia znajdują rozwinięcie w szeregu ustaw. Najczęściej konstytucja ma postać jednego aktu prawnego, może mieć też kształt kilku aktów tej samej rangi (stan taki istniał w Polsce od września 1992 r. do wejścia w życie obecnej Konstytucji z 1997 r.). Innym przykładem jest ustrój Wielkiej Brytanii, w której porządku prawnym nie ma jednolitego aktu tej rangi, zaś treść konstytucji można wywieść z szeregu aktów prawnych powstałych na przestrzeni wieków (np. Wielkiej Karty Swobód z 1215 r., Act of Settlement z 1701 r.).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_konstytucyjne
Walka o wyższe kwoty
Wyższe kwoty odszkodowań i walka o nie to coraz bardziej popularna usługa w kancelariach adwokackich. Kwestia wzrostu popularności tych usług może się wiązać z polityka biur ubezpieczeniowych i towarzystw, które wypłacają są mocno zaniżone.
Całe szczęście dobry adwokat potrafi wywalczyć znacząco większą kwotę niż ta proponowana początkowo przez ubezpieczyciela. Ostatecznie wzywa się biegłych do sporządzenia odpowiednich opinii o stanie zdrowia poszkodowanego. Na szczęście sąd w obliczu twardych dowodów zasądza wyższą kwotę na rzecz poszkodowanego.
Sąd
Wiele osób czuje pewną obawę przed skierowaniem sprawy do rozstrzygnięcia droga sądową. Jednak niewiele osób wie, ze takie rozprawy wcale nie muszą ciągnąć się długimi latami, zwłaszcza jeżeli chodzi o sprawy, które są dość jasne i przejrzyste, a do sądu należy jedynie wydanie wyroku i jego egzekucja. Sporo osób boi się kosztów sądowych, które trzeba przyznać, ze potrafią być dość dotkliwe. Do tego jeszcze koszty obrońcy i już robi się niemała kwota, którą trzeba zapłacić.
Na szczęście kiedy wygrywamy sprawę sąd najczęściej obarcza kosztami pozwanego lub przegranego w sprawie, jednak nie to regułą i trzeba się przygotować na pokrycie tychże kosztów. Istnieje też możliwość zaskarżenia wyroku do sądu drugiej instancji co pozwala również na zaskarżenie kwoty kosztów sądowych.