zy ? np. użytkowanie prawa). Prawo rzeczowe jest prawem bezwzględnym, czyli skutecznym erga omnes ? wobec wszystkich.
W Polsce kwestie związane z prawem rzeczowym reguluje księga druga kodeksu cywilnego ? Własność i inne prawa rzeczowe ? a także wiele ustaw szczególnych, np. ustawa o księgach wieczystych i hipotece, ustawa o własności lokali, ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów i inne.
Dla polskiego prawa rzeczowego charakterystyczne jest zamknięcie przez ustawodawcę katalogu praw rzeczowych ? tzw. zasada numerus clausus praw rzeczowych: własność, użytkowanie wieczyste, użytkowanie, służebność, zastaw, hipoteka, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_rzeczowe
Założenie kancelarii prawnej
Kancelaria prawna może zostać założona przez osobę, która ukończyła studia prawnicze i cieszy się nieposzlakowaną opinią. Tylko taka osoba będzie mogła liczyć na to, że osoby potrzebujące pomocy i rozwiązania swoich problemów, zechcą skorzystać z założonej przez nią kancelarii. Pracownikami kancelarii mogą zostać osoby, które również ukończyły odpowiednie studia, ale nie posiadają jeszcze tak dużego doświadczenia, żeby prowadzić własną kancelarię lub po prostu chcą pozostawać z kimś w spółce. Takie kancelarie bardzo często prowadzą sprawy rozwodowe. Dobrym prawnikiem od spraw rozwodowych jest ten, który może pochwalić się dużą ilością wygranych tego typu spraw i jest w stanie uzyskać dla swojego klienta odpowiednie alimenty.
Różne sekcje prawa finansowego
Działy prawa finansowego
prawo budżetowe,
prawo finansowe jednostek samorządu terytorialnego,
prawo dewizowe,
prawo celne,
prawo podatkowe ogólne i szczególne,
publiczne prawo bankowe,
międzynarodowe prawo finansowe,
prawo rynku finansowego:
rynek kapitałowy,
rynek bankowy,
rynek ubezpieczeniowy.
Zarówno prawo podatkowe, jak i prawo celne zaliczane są do kategorii prawa daninowego.
Dawniej prawo finansowe było częścią prawa administracyjnego, obecnie uważane jest za samodzielną gałąź prawa. Określane jest także jako ?dyscyplina pogranicza?. Nie jest skodyfikowana w kompleksowej regulacji normatywnej. Regulacje znajdują się w licznych ustawach związanych z poszczególnymi działami prawa finansowego. Ponadto niektóre przepisy umieszczone są w źródłach prawa dotyczących innych gałęzi (np. Konstytucja RP ? art. 216?227).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_finansowe