Prawo - co zyskuje Twoja firma? - Prawo

Obsługa prawna przedsiębiorstw stanowi dziś nieodzowny element ich funkcjonowania - dowiedz się więcej, odwiedź obsługa prawna

Etat a outsourcing

Obsługa prawna częściej lub później przydaje się każdemu przedsiębiorcy. Jeśli decydujemy się na kompleksową obsługę prawną, pozos

Prawo - co zyskuje Twoja firma? - Prawo obsługa prawna
taje nam do wyboru, czy zatrudnić na etat radcę prawnego, czy powierzyć obsługę kancelarii. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Zatrudniając radcę prawnego (w przypadku adwokata nie ma takiej możliwości), mamy go do dyspozycji przez czas określony w umowie o pracę, lecz nie krótszy niż 2 dni w tygodniu (w przypadku pełnego etatu).

Trzeba się jednak liczyć z dość wysokim wynagrodzeniem oraz składkami. Ale możemy nie potrzebować prawnika w takim wymiarze ? wtedy możemy powierzyć sprawy kancelarii na zasadach ustalonych w umowie. Może się okazać, że takie rozwiązanie będzie tańsze, a poza tym kancelarie często zatrudniają specjalistów z różnych dziedzin prawa.


Wynagrodzenie mieszane

Kompleksowa obsługa prawna to obsługa pełna. Nie zmienia to jednak faktu, że ilościowo może zostać ograniczona, co ma wpływ na wysokość wynagrodzenia, które trzeba zapłacić pełnomocnikowi. Najdroższą opcją jest obsługa pełna ? płaci się co miesiąc stałą, dość wysoką kwotę, ale nie ma ograniczeń co do ilości przepracowanego czasu ? to tzw. ryczałt.

Można ustalić, że wynagrodzenie obejmuje np. 10 godzin w miesiącu, a pozostałe godziny są dodatkowo płatne -to tzw. wynagrodzenie mieszane. Stawka za każdą kolejną godzinę jednak z reguły jest wyższa niż wynikająca z pakietu. Trzecia opcja jest po prostu ustaloną stawką godzinową. Którą opcję wybrać? To zależy od Twoich potrzeb. Jeśli co miesiąc masz dużo spraw - lepsze jest wynagrodzenie ryczałtowe, ale jeśli masz problem prawny raz na jakiś czas ? wybierz rozliczenie godzinowe.


Kto może zajmować się kompleksową obsługą prawną?

Kompleksową obsługę prawną firmy, albo sprawę jako taką można powierzyć każdemu, ale powinien być to co najmniej prawnik ? osoba, która ukończyła studia prawnicze. Takiej osoby nie obowiązują jednak żadne kodeksy etyczne, poza być może wewnętrznymi uregulowaniami i ustaleniami z klientem. Kodeks etyki wiąże już jednak aplikantów radcowskich i adwokackich, którzy uczą się, by zostać radcami prawnymi i adwokatami.

Najczęściej obsługę prawną powierza się radcom prawnym i adwokatom ? podmiotom, które także obowiązują kodeksy etyki zawodowej, w tym zachowania w tajemnicy informacji, o których dowiedzieli się świadcząc pomoc prawną. Za ich naruszenie możliwe jest nawet zawieszenie w prawie do wykonywania zawodu, czy nawet skreślenie z listy adwokatów, czy radców prawnych.